Polecanka LGBT

Czerwiec w kulturze amerykańskiej to „Pride Month”. Z tej okazji, jak i przy okazji “tęczatonu” organizowaego przez lilacwix, postanowiłam zrobić mini-polecankę queerowych lektur. Ponieważ tytułów LGBT jest całkiem sporo i ciągle ich przybywa (również na rynku Polskim), ograniczyłam się do moich kilku ulubionych pozycji, w których postacie LGBT odgrywają główne role.

Zacznę od tych dostępnych w języku polskim

„Twój Simon/„Simon i inni Homo Sapiens”
Aut. Becky Albertalli
Tytuł oryginalny: „Simon vs. the Homo Sapiens Agenda”/„Love, Simon”)
Bardzo popularna (zwłaszcza za sprawą filmu) powieść młodzieżowa (YA) i słusznie bo aż się człowiekowi ciepło na serduszku robi. Główny bohater, Simon jest uczniem liceum, fanem Harry’ego Pottera i pożeraczem ciasteczek Oreo. Simon na co dzień zmaga się z problemami normalnego nastolatka, ma jednak jeden sekret - jest gejem. A jedyną osobą, której do tej pory się z tego zwierzył, jest jego korespondencyjny przyjaciel Blue.
Reprezentacja: homoseksualni mężczyźni

„Fanfik”
Aut. Natalia Osińska
Polska książka, i to na dodatek jaka dobra!
Tosia jest uczennicą poznańskiego liceum. Od śmierci matki zajmuje się nią ciotka Idalia, która jest kosmetyczką, oraz bardzo zapracowany ojciec. Tosia ma zawsze super kosmetyki i bajeczne sukienki, ale nic z tych rzeczy nie sprawia, że jest szczęśliwa. W nowym roku w liceum Tosi pojawia się Leon, który jest inny niż chłopcy, z którymi Tosia do tej pory miała do czynienia. Jest to opowieść o dorastaniu, przyjaźni i odkrywaniu samych siebie. „Fanfik” doczekał się dwóch sequeli o tytułach „Slash” i „Fluff”, które również serdecznie polecam.
Reprezentacja: homoseksualni mężczyźni, osoby trans

„Achilles. W pułapce przeznaczenia”
Aut. Madeline Miller
Tytuł oryginalny: „Song of Achilles”
Bardzo popularna książka za granicą. W Polsce mam wrażenie, że przeszła trochę bardziej bez echa wśród osób, które nie śledzą również zagranicznych rynków wydawniczych (ja nie mówię, że to przez okładkę i tytuł, ale może trochę). W wielkim skrócie jest to opowiedzenie na nowo mitu o Achillesie. Pięknie napisana i bardzo wzruszająca książka.
Reprezentacja: mężczyźni kochający mężczyzn (mlm)

„The Wicked + The Divine”
aut. Kieron Gillen, James McKelvie, Matt Willson
Jest to seria komiksowa opowiadająca o grupie bogów, którzy co 90 lat odradzają się w ciałach nastolatków. “Przez 2 lata są uwielbiani, a potem umierają.” W XXI wieku bogowie odrodzili się jako gwiazdy popu. Dużo dramy i dużo tajemnic, i generalnie trochę taka komiksowa telenowela. Ostrzegam jednak, że jedynie dla dorosłych czytelników.
Reprezentacja: kobiety kochające kobiety (wlw), mlm, osoby aseksualne, osoby trans

„Sunstone”
Aut. Stjepan Šejić
Kolejna seria komiksowa i ponownie tylko dla dorosłych (cóż… mam typ). Główne bohaterki, Lisa i Ally, poznały się w internecie na stronie z opowiadaniami erotycznymi i postanowiły wstąpić w relację Domina/uległa. Komiks pokazuje nie tylko kulisy związku BDSM ale także zmagania emocjonalne związane z byciem w związku w ogóle, a także proces odkrywania i godzenia się z własną orientacją psychoseksualną. A to wszystko okraszone prześliczną kreską.
Reprezentacja: kobiety kochające kobiety, osoby biseksualne

Dla tych, którzy nie boją się sięgnąć po coś w języku obcym, mam również kilka propozycji po angielsku:

„The Priory of the Orange Tree”
Aut. Samantha Shannon
Jest to ogromna powieść fantasy osadzona w świecie inspirowanym zarówno kulturą europejską jak i azjatycką. Na wyspie Innys od pokoleń rządzą królowe z domu Berethnet. Obecna władczyni musi jak najprędzej spłodzić potomkinię, aby ród przetrwał i królestwo nie upadło. U jej boku czuwa służąca Ead, która przybyła z południa i mimo że się stara, to jasne jest, jak bardzo różni się od reszty dworu. Po drugiej stronie świata młoda Tané stara się zostać członkiem prestiżowej straży. W tym samym czasie w głębinach zaczyna się budzić pradawne zło. I są smoki!!!!! Ostrzegam jednak, że to cegła.
P.S. zostało zapowiedziane polskie wydanie „Zakon drzewa pomarańczy”, ale niestety trzeba będzie jeszcze na nie poczekać.
Reprezentacja: wlw, mlm

„Autoboyography”
Aut. Christina Lauren
Biseksualny Tanner Scott kilka lat temu przeprowadził się z rodziną z Kalifornii do bardzo konserwatywnego stanu Utah. Tannerowi udaje się dostać na prestiżowy kurs pisania powieści. Na zajęciach poznaje asystenta nauczyciela Sebastiana, który jest idealnym chłopcem z mormońskiego plakatu – przystojny, przemiły i zdolny. Tanner nic nie może poradzić nic na to, że zakochuje się w Sebastianie.
Ta książka sprawiła, że ryczałam jak głupia, raz ze stresu, raz ze szczęścia, raz ze smutku. Idealne katharsis w powieściowej formie.
Reprezentacja: osoby biseksualne, geje

„Peter Darling”
Aut. Austin Chant
Po wielu latach nieobecności, Piotruś Pan (już jako młody mężczyzna) wraca do Nibylandii, gdzie nic nie jest takie, jak je zostawił. Piotruś postanawia to naprawić. Odkrywa jednak, że nic nie jest tak czarno-białe, jak mu się to wydawało, gdy był dzieckiem. On sam również nie do końca jest tym, kim się wydaje.
Peter Darling” to zupełnie inne, dużo bardziej mroczne i wielowymiarowe spojrzenie na historię i świat Piotrusia Pana.
Trigger warning: transfobia
Reprezentacja: homoseksualni mężczyźni, osoby trans (autor tej powieści jest transseksualnym mlm, więc mamy tu do czynienia z tzw. own voices)

„Hero”
Aut. Perry Moore
Pozycja zdecydowanie dla wielbicieli komiksów superbohaterskich, ale nie tylko. Rodzice Thoma Creeda byli znanymi superbohaterami, jednak jego matka zniknęła w niewyjaśnionych okolicznościach a ojciec uległ poważnemu wypadkowi w wyniku którego porzucił dawny styl życia i stał się odludkiem. Thom nie chce denerwować ojca i przysparzać mu więcej bólu, więc ukrywa to, że próbuje dostać się do drużyny superbohaterskiej, a także to, że jest gejem.
Trigger warning: homofobia
Reprezentacja: homoseksualni mężczyźni

„What if it's us”
Aut. Becky Albertalli, Adam Silvera.
Arthur spędza lato na stażu w firmie prawniczej swojej mamy w Nowym Jorku. Na poczcie wpada na tajemniczego Bena, który próbuje odesłać swojemu byłemu chłopakowi jego rzeczy. Chłopców rozdziela flashmob, jednak Arthur nie może przestać myśleć, że to przeznaczenie sprawiło, że się spotkali i postanawia odnaleźć Bena.
Reprezentacja: homoseksualni mężczyźni

Jak wspomniałam na początku jest to jedynie kilka przykładów książek/komiksów z bohaterami LGBT (z chęcią zrobię w przyszłości kolejną edycję). Mam nadzieję, że udało mi się zachęcić was do sięgnięcia po którąś z tych pozycji, jeśli jeszcze tego nie zrobiliście. Nie pozostaje mi nic innego niż życzyć wam przyjemnego czytania i wspaniałego Pride Month!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Czarownice i siła dziewczyn w komiksach

Jak przeczytać 30 książek w miesiąc, czyli w skrócie o readathonach

Cele czytelnicze na 2019